Początki tworzenia się zespołu, to trudny okres stanu wojennego rok 1981r. Pierwsze próby ze względu na stan wojenny odbywały się w domach muzyków. Na początku spotykali się w trójkę: Andrzej Adamiak, Wiktor Daraszkiewicz i Mariusz Jeremus. W tym okresie zespół czekał na perkusistę Piotra Mikołajczyka, odbywającego obowiązkową służbę wojskową. Mikołajczyk po wyjściu z wojska dołączył do tworzącego się zespołu. Pół roku później Wiktor Daraszkiewicz zaproponował kolegom, Pawła Zbigniewa Nikodemskigo instrumenty klawiszowe. Z Pawłem Wiktor wcześniej grał w innym projekcie muzycznym. Koledzy z zespołu zaakceptowali nowego muzyka i tak powstał pięcioosobowy skład zespołu "Rezerwat". Nazwa zespołu w dużej części odnosiła się do ówczesnej sytuacji w Polsce. Pierwszy koncert zespołu Rezerwat odbył się w Łodzi podczas Festiwalu Rockowisko w 1982r, na którym zespół zajął jednogłośnie pierwsze miejsce. Nagrodą były nagrania w studiu muzycznym Polskiego Radia, obecnie imienia Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Właśnie tam zespół zarejestrował dwa utwory pt. „Obserwator” i ,,Histeria”, które szybko stały się przebojami i zaczęły zajmować wysokie pozycje na listach przebojów w rozgłośniach radiowych, zwłaszcza w popularnej w tamtym czasie ,,Trójce”, w Programie Trzecim Polskiego Radia. W tym samym czasie popularny już zespół Rezerwat, zagrał wspólną trasę po Polsce z angielskim zespołem Classix Nouveaux.
Rok później 1983/4 wydana została pierwsza płyta pt. „Rezerwat”, która rozeszła się w setkach tysięcy egzemplarzy. W 1987 r zespół wydał drugą płytę pt. ,,Serce””, na której znalazła się między innymi kompozycja pt. ,,Zaopiekuj się mną””. Ten utwór okazał się wielkim przebojem i bardzo ważnym nagraniem dla wielu osób, nie tylko w naszym kraju. Przez następne lata Rezerwat głównie wydawał muzykę na singlach.
Pod koniec lad dziewięćdziesiątych zespół reaktywował się w starym składzie: Andrzej Adamiak, Zbigniew Nikodemski, Gerard Klawe i Wiktor Daraszkiewicz. Spotkanie się muzyków miało doprowadzić do wydania wspólnego albumu. Niestety, zarejestrowany przez zespół materiał nie został nigdy wydany. Zespół rozstał się z A. Adamiakiem i zaczął współpracę ze Zbyszkiem Bieniakiem występując pod nazwą Rezerwat. Spór o nazwę miedzy A. Adamiakiem a zespołem skończył się w sądzie.
W roku 2004 zapadł wyrok przyznający prawa do nazwy członkom zespołu: Andrzejowi Adamiakowi (zm. 2020), Wiktorowi Daraszkiewiczowi, Zbigniewowi Nikodemskiemu (zm. 2021) i Gerardowi Klawe. Zgodnie z orzeczeniem sądu z dwóch obecnie żyjących członków zespołu Rezerwat prawa do nazwy mają tylko Wiktor Daraszkiewicz i Gerard Klawe. Gerard ze względu na absorbującą go współpracę z Farben Lehre nie uczestniczy w działalności zespołu Rezerwat.
Niespodziewana śmierć dwóch członków zespołu - w 2020 r. Andrzeja Adamiaka, a rok później Zbigniewa Nikodemskiego - mogła przekreślić szanse istnienia zespołu na zawsze. Jednak stało się inaczej. Z inicjatywy współzałożyciela Rezerwatu Wiktora Daraszkiewicza zespół w nowym składzie wszedł do studia 2021 r. i nagrał dziesięć wybranych utworów z repertuaru Rezerwatu w nowych aranżacjach, starając się nie utracić charakterystycznego brzmienia lat 80-tych. Płyta została bardzo dobrze przyjęta prze słuchaczy i dziennikarzy muzycznych.
Obecnie zespół wydał nowego singla pt. "Hejnał". W planach zespołu jest nagranie nowej płyty i zagranie promocyjnej trasy z okazji 40-lecia zespołu Rezerwat.
Obecny skład zespołu Rezerwat:
Zbyszek Bieniak - wokal.
Wiktor Daraszkiewicz - gitara,
Dariusz "Kacper" Kacprzak - gitara basowa,
Kacper Sławomir Kacprzak - perkusja,
Marcin Jagieło - klawisze.
Utwory zespołu zostały wykorzystane w filmach pt. "Co lubią tygrysy", "To my", "Pręgi", "Teraz ja", "Rojst" oraz "Taxi A".
Byli członkowie:
Skład zespołu z roku 2020 (wznowienie działalności): Gerard Klawe, Dariusz "Kacper" Kacprzak, Zbyszek Bieniak, Paweł Zbigniew Nikodemski, Wiktor Daraszkiewicz, Mariusz Jeremus.